Anasayfanız yapın    Favorilerine Ekle   Reklam   E - Mail   Sende yaz      
Ana sayfa Akdeniz Ege bölgesi Marmara Karadeniz İç Anadolu Güneydoğu Doğu Anadolu Gezi notları
» Sponsorlarımız
 » Akdeniz Bölgesi

Misis

Tarsus - Mersin

Alahan manastırı

Kız Kalesi

Kanlıdivane ( Kanytellis

Elaiossa Sebastes

Olba Diocaesarea

Silifke

Anamur kalesi

Anamorium - Anamur
 » Ege bölgesi

Doğanbey Koyu İzmir

Sığacık - İzmir

Alaçatı -İzmir

Mordoğan / İzmir

Ildırı Köyü / Çeşme

Çeşme / İzmir

Urla / İzmir

Şakran / İzmir

Çandarlı / İzmir

İzmir sahilleri
 » Marmara Bölgesi

Bursa tarihi ve doğal güz

Edirne tarihi ve doğal gü

İğneada / Kırklareli

Kıyıköy / Vize / Kırklare

Edirne Arkeoloji Müzesi

Bursa

Edirne
    
» Samsun tarihi ve doğal güzellikleri

Samsun tarihi ve doğal güzellikleri

 
» Karadeniz´in incisi Samsun ilimizin tarihi ve doğal güzellikleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Samsun tarihi ve doğal güzellikleri

Kale Camisi:
Samsun'da günümüze ulaşan en eski yapı, 1314'te yapılan Ka Camisi'dir. İlhanlı Valisi Emir Timurtaş Paşa adına yaptırılan cami, Kuyumcular Çarşısı'ndadır. Onarımlarla mescide dönüştürüldü.

Pazar Camisi:
14. yy İlhanlı yapısı olan aynı adlı mahalledeki cami, dikdörtgen planlı, ahşap çatı örtülüdür. 1819'da onarım gördü.

Hacı Hatun Camisi:
Saathane Meydanı yakınındaki cami, 1694'te Hatice oğlu İbrahim tarafından hayrat olarak yaptırıldı. Kesme taştan, tuğla hatıllı yapı, onarımlarla önemli değişikliklere uğradı. Kare planlı, tek kubbeli caminin silindirik gövdeli minaresi vardır.

Büyük Cami:
Batumlu Hacı Ali Efendi'nin 1884'te yaptırdığı cami, Sultan Abdülaziz'in annesi onarttığı için, halk arasında Valide Camisi olarak da bilinir. Kesme taştan yapının son cemaat yeri beşik tonozludur. Ana mekanı örten tromplu büyük kubbenin yanlarında denge kuleleri vardır.

Yalı Camisi:
Buğday Pazarı'ndaki cami, 1894'te Sadık bin Abdullah tarafından yaptırıldı. Duvarları kesme taş ve tuğladan olan caminin kubbesi kiremitle örtülüdür. Kare planlı ana mekanın kuzeyindeki son cemaat yeri sonradan eklendi. Dikdörtgen kaideli minarenin taş işçiliği, duvarlarda olduğu gibi kesme taş ve tuğladandır.

Şeyh Seyyid Kutbettin Camisi ve Türbesi:
Osmanlı dönemi yapısıdır. Cami ve türbe birbirine bitişiktir. Dikdörtgen planlı caminin son cemaat yeri, L biçimindedir. Türbe, kare planlı ve beşik tonozludur.

İsa Baba Camisi ve Türbesi:
15. yy'da yapılan ve özgün biçimiyle günümüze ulaşamayan yapılardandır. Kare planlı küçük bir mescit ve türbeden oluşan yapı, 189S'te onarıldı. 1976'daki son onarımda mescit camiye dönüştürüldü.

Atatürk Anıtı:
Hükümet Konağı yanındaki parkta bulunan anıt, Avusturyalı heykeltıraş Heinrich Krippel'in yapıtıdır. 1932'de yerine konan heykel tunçtandır. Kaidenin yüzlerinde Atatürk'ün Kurtuluş Savaşı'm başlatmak üzere 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkışının öyküsü betimlenir. Şaha kalkmış at üstündeki Atatürk, asker giysileri içindedir. Atın arka ayakları ve kuyruğu kaideye oturmakta ve böylece denge sağlanmaktadır. Atatürk heykelleri içinde, tüm yurtta tanınmış bir yapıttır.

ilk Adım Anıtı:
Samsun Limanı'ndaki İlk adım Anıtı 1969'da açıldı. Seçkin Viter'in tasarımı olan anıt, Kurtuluş Savaşı'na ilk adımı ve dayanışmayı sembolize eder.

19 Mayıs Müzesi:
Atatürk'ün 1 Samsun'a gelişinde kaldığı Mıntıka Palas'ın üst katında, 1930'da hizmete açıldı. Atatürk'ün çalışma odası, yatak odası ve toplantı salonları, döneme özgü eşyalarla döşelidir. Müzede, Atütürk'le ilgili fotoğraf ve belgeler de sergilenmektedir.

Arkeoloji Müzesi:
Samsun Fuarı içinde yer alan binasında, 1981'de açıldı. Burada Tekkeköy, Öksürüktepe, Toramantepe, İkiztepe höyüklerinden elde edilen tarih öncesi ile Hitit, Frig, Roma ve Bizans dönemi buluntuları sergilenmektedir.

Atatürk Müzesi:
Samsun Fuarı girişindeki binasında, 1968'de hizmete açıldı. Müzede, Atatürk'le ilgili eşyalar, fotoğraf ve belgeler sergilenmektedir.

Kurtuluş Savaşı'nın ilk adımlarının atıldığı kent: SAMSUN

Ordu müfettişi olarak 19 Mayıs 1919 yıltnda Samsun'a ayak basan Mustafa Kemal'in, bir Kurtuluş Savaşı başlatacağını kim bilebilirdi ki ? Kendisini Samsun'a gönderenler bile işin farkında değillerdi. Farkına vardıkları zaman iş İşten geçmişti. Bu Osmanlı Paşası, ülkesinin bağımsızlığı için, giydiği üniformayı bile çıkarıp atacak cesareti göstermiş ve Samsun'da startı vermişti.

Uzun ve meşakkatli bir savaşın ardından gelen zaferde aslan payı ateşi ilk yakan, startı ilk veren kentindir elbette. O kent de Samsun'dur.

Başa Dön

 
© 2008 Anatolia Turkey
Site Map | Ölüdeniz | Ordu | Gezi yerleri | gezi haberleri | Fethiye | Tatil | erken rezervasyon | Balayı
Bu sitede yayınlanan yazılar site sahibinin yazılı izni olmadan, kısmen dahi olsa kullanılamaz.